Almanya’da AKP’nin çetesine polis baskını

Erdoğan rejiminin Almanya'daki çetesi "Osmanen Germania" (Almanyalı Osmanlılar) adlı gruba yönelik bu sabah polis üç eyalette baskın düzenledi. Polis çete üyelerine ait 41 ev ve iş yerinde aramalar yaptı.


2014 yılında kurulan ve boks kulübü adı altında örgütlenen "Osmanen Germania" (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin AKP iktidarıyla ilişkileri bir süredir Almanya'nın gündemindeydi. Silah kaçakçılığı, insan ticareti, uyuşturucu ve Kürtlere yönelik saldırılarla dikkat çeken çeteye yönelik bugün sabah saatlerinden itibaren polis operasyonlar gerçekleştirdi.

Kuzey Ren Vestfalya (NRW), Baden-Württemberg ve Hessen eyatlerinde polis birimleri çeteye ait 41 ev ve iş yerinde aramalar yaptı. Eş zamanlı olarak gerçekleşen baskınlarda çete üyelerinin tehlikeli ve silahlı olabileceğini düşünüldüğü için operasyonlara özel polis birlikler de katıldı.

Operasyona ilişkin açıklama yapan Essen savcılığı baskınlarda dernek yapılanması ve faaliyetlerine ilişkin bilgi toplandığını bildirdi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre çetenin hali hazırda 22 yerel şubesi ve 300’den fazla üyesi bulunuyor.

Baskınların Efrîn saldırısının yoğunlaştığı ve Almanya’da Türk devletine yönelik protesto gösterilerinin arttığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekti. Özellikle NRW Eyaleti içişleri bakanlığı çetenin AKP iktidarının bir kolu gibi çalıştığı düşünüyor. Daha önce de Almanya çapında çeteye ait mekanlarda aramalar yapan polis birçok kişi ve yöneticiyi gözaltına almıştı.

AKP ÇETEYİ KÜRTLERE KARŞI KULLANIYOR!

Geçtiğimiz Aralık ayında da "Stuttgarter Nachrichten" gazetesi ve ZDF televizyonunda yayınlanan "Frontal 21" programı çetenin AKP rejimiyle bağlantılarının belgeleriyle kamuoyuna anlatmıştı.

Ö dönem ilk kez yayınlan ses kayıtlarında Erdoğan'ın yakın isimlerinden olan AKP'li vekil Metin Külünk'ün "Osmanen Germania"nın silah alınması için çetenin lider isimlerine birçok kez para akışında bulundu. Çetenin bu paralarla Kürtlere karşı kullanılmak üzere birçok kez tabanca ve otomatik silah aldığı tespit edilirken, çetenin liderlerinden Mehmet Bağcı ve Selçuk Şahin bu bağlantılar yüzünden gözaltına alınmıştı.

.................................2014 yılında kurulan ve boks kulübü adı altında örgütlenen "Osmanen Germania" (Almanyalı Osmanlılar) çetesi, bir süredir Almanya'nın gündemiydi. Silah kaçakçılığı, insan ticareti, uyuşturucu ve Kürtlere yönelik saldırılarla dikkat çeken çete hızlı bir şekilde büyüyerek, üye ve dernek sayısını artıyordu.

Bu artışın nedeninin arkasında Erdoğan iktidarı olduğu ortaya çıktı. Almanya'nın Stuttgart kentinde yayınlanan "Stuttgarter Nachrichten" gazetesi ve ZDF televizyonunda yayınlanan "Frontal 21" programı çetenin AKP'li vekil Metin Külünk'e bağlı Erdoğan rejiminin bir çetesi olduğuna dair belge ve bilgiler yayınladı.

Türk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın isimlerinden olan Külünk'ün "Osmanen Germania"nın finansörü olduğu belirtildi. Buna göre Alman güvenlik birimleri, özellikle Külünk'ün silah alınması için çetenin lider isimlerine birçok kez para akışında bulunduğunu tespit etti.

AKP'li vekil Külünk'ün isteğiyle çetenin birçok kez tabanca ve otomatik silah aldığı ifade edilirken, Külünk'ün çete lideriyle yaptığı telefon görüşmelerinde "Kürtlere karşı silahlı eylemler yapın" talimatı verdiği belirtildi. Külenk’in çetelere Almanya’daki Kürtlere saldırması ve videoların yayınlanmasını isteyerek Erdoğan’ın muhaliflerine karşı gözdağı verilmesinin sağlanmasını talep ettiği bildirildi.

KÜLÜNK ÇETE İLE ERDOĞAN ARASINDAKİ KÖPRÜ!

Külünk'ün ise sadece çete ile Erdoğan arasındaki bir köprü. Alman güvenlik birimlerinin tespit ettiği telefon görüşmelerinde Metin Külünk çeteye ilişkin direktifleri bizzat Erdoğan'dan alıyordu.

Örneğin tespit edilen konuşmalardan birisinde 2 Haziran 2016'da Federal Meclis'te Ermeni soykırımına ilişkin hazırlanan taslağın oylaması öncesinde Erdoğan, Külünk'ü telefonla arayarak Almanya'da yapılacak gösteriler için talimatlar verdi. 1 Haziran 2016 günü saat 22.21'de yapılan görüşmede Erdoğan tasarıya karşı Külünk'ten harekete geçilmesini istedi.

Zaten Federal Meclis'te tasarının tartışıldığı sırada Berlin'de yapılan gösterilerin başını ise "Osmanen Germania" çekmişti. Ayrıca Külünk AKP'nin Almanya'daki kuruluşu UETD'nin Mannheim teşkilatının eski başkanı Yılmaz Ilkay Arin aracılığıyla çeteye Erdoğan'a ilişkin şiir yayınlayan ZDF televizyonun modaratörü Jan Böhmermann'ın cezalandırılmasını istedi.

Bir başka telefon görüşmesinde ise Yılmaz Ilkay Arin'in Almanya'da yaşayan Türklerin silahlanmasını istedi. Arin telefon görüşmelerinde "temiz" silahlardan ve bir cephaneye sahip olduğundan söz ediyor.

İSTİHBARATA GÖRE ÇETE ŞİDDETE MEYİLLİ!

Konuya ilişkin ZDF televizyonuna konuşan NRW Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Burkhard Freier, Türk çete grubu Osmanen Germania'yı paramiliter bir örgüt olduğunun altını çizerek, "şiddette meyilli bir grup" dedi.

Osmanen Germania'nın kendini "boks klubü" olarak nitelendirdiklerine işaret eden Freier, "Bize göre Osmanen Germania güvenlik görevlisi olarak çalışmaları, silah taşımaları, şiddet suçların ve diğer gruplarla çatışmaları onların paramiliter grup olduklarının bir göstergesidir. Aynı zamanda siyasi gündemlerinin de olması bu fikri güçlendiriyor" şeklinde konuştu.

Osmanen Germania'nın siyasi olarak Türk devletine yakın milliyetçi bir görüşe sahip olduklarına dikkat çekerek istihbarat yetkilisi "Osmanen Germania Türk hükümetin eylemlerine katılıyor; bu eylemlerde güvenliği de sağlıyor. Örneğin Türk devletine yakınlığı ile bilinen UETD'nin güvenlikçi olarak yer alıyor" diye konuştu.

NRW eyaletine göre Osmanen Germania'nın Türk güvenlik makamlarıyla ortak çalıştıklarını kaydeden Freier "Türk devlet temsilcileriyle Osmanen Germania başkanları Mehmet Bağcı Selçuk Şahin ile görüştükleri yönünde belirtiler var. Örneğin Türk devleti ile yurt dışında yaşayan Türkleri birleştirmek için görevlendirilen AKP Milletvekili Metin Külünk ve Cumhurbaşkanı Danışmanı İlnır Çevik ile Osmanen Germania üyeleri ile görüşmesi oldu. Bu da Türk hükümetinin Osmanen Germania'nın amaçladığı hedefe onay veriyor" dedi.

Türk hükümetinin PKK, DHKP-C ve Gülen Hareketini "terörist" örgütler olarak nitelendirdiğine dikkat çeken Freier devamında şunları kaydetti: "Türk hükümetine göre yurt dışında bu örgütleri/kurum ve kuruluşları destekleyen gibi görünen diğer örgütler de 'terör örgütü destekleyicisi' olarak görülüyor."

Freier, "Sizi Osmanen Germania neden rahatsız ediyor" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Osmanen Germania paramiliter örgütün şiddeti ve burada yaşayan Türk toplumunda etki olmaya çalışmaları. Bu da Türk hükümetine yakınlığı ile bilinen UETD ile bir diğer yandan da Kürt örgütlerin ve muhaliflere karşı olmaları ve karşı karşıya geldiklerinde çatışmaların oluşması iç güvenliğini de etkiliyor."

KÜLÜNK ZATEN İTİRAF ETMİŞTİ!

Zaten ANF geçtiğimiz Ağustos ayında AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün Avrupa’daki AKP ve Erdoğan karşıtı muhalif kesimlerin, Türk devleti tarafından yakından takip edilerek nasıl hedef haline getirildiğini itiraf eden konuşmasını yayınlamıştı.

Külünk, AKP’nin Avrupa örgütlenmesi olan Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsviçre şubesi tarafından 2016’nın Ekim ayında İsviçre’nin Winterthour kentindeki Hoss Hotel’de organize ettiği bir etkinlikte yaptığı konuşmada Türk devletinin Avrupa’daki Türkiyeli muhalif kesimleri hedef aldığını itiraf ediyordu. Külünk şöyle diyordu:

“Bu örgütlerin elemanları nereye kaçarlarsa kaçsınlar, bu devlet onları kovalayacak. Hiç öyle Facebook sayfalarında bir şeyler yazmaya benzemez. Delikanlılar ise gelip Türkiye’de yazsınlar da görelim. Oturacaklar burada Türkiye’nin aleyhinde yazacaklar, onların takip edilmediğini mi zannediyorsunuz, merak etmeyin hepsi izleniyor. Bir devletin vazifesidir devletine ihanet edenin peşini bırakmaz. Bu o devletin büyüklüğünün ifadesidir.

Basel’de, Zürih’te Winterthour’da orada burada oturup Türkiye aleyhine yazacaksınız, orada burada toplantılar yapacaksınız Türkiye’de sizi takip etmeyecek hadi oradan. Buralarda toplanacaksınız, oteller alacaksınız bunları devlet takip etmeyecek ha hadi oradan be.”

ÇETENİN LİDERLERİ TÜRKİYE'YE KAÇTI!

Geçen yıl Alman polisi çeteye yönelik, ‘Kürtlere ve muhaliflere karşı Türk İstihbaratı’yla birlikte provokatif eylemler planladığı, uyuşturucu ve silah depoladığı’ gerekçesiyle operasyon düzenlemişti.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Almanya'da Darmstadt Savcılığının talimatı ve Hessen Eyaleti Krimal Dairesinin öncülüğünde Osmanen Germania çetesine yönelik birçok kentte baskınlar gerçekleşmişti. Baskınlarda uyuşturucu ve silah ele geçirilirken birçok kişi de gözaltına alınmıştı.

Uzun bir süredir çetenin AKP rejiminin bir kolu gibi çalıştığı ve MİT tarafından örgütlendiği belirtiliyordu. 9 Kasım 2016'daki baskın sırasında Alman basınına konuşan bir polis yetkilisi Osmanen Germania'nın Türk istihbaratı ile ilişki içerisinde olabileceğini ve silahları Almanya'da yaşayan Kürtlere karşı kullanabileceği yönünde ellerinde bilgilerin bulunduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz yıl Spiegel dergisi ise MİT ajanlarının Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine bu çete üzerinde etkili olmaya çalıştığını yazmıştı. Mayıs ayında ise Almanya'da aranan "Osmanen Germania"nın ele başlarının Türkiye’ye kaçtıkları ortaya çıkmıştı.

Ayrıca o dönem Osmanen Germania çetesinin Türk devletinin ‘en tepe’ isimleriyle kurduğu ilişkilere bazı fotoğraflarda ortaya çıkarmıştı. Fotoğraflarda çete lideri Selçuk Can Şahin’in de aralarında bulunduğu grup, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik’i makamında ziyaret ettiği, Çevik’in görüşme sırasında çete grubunun logosu bulunan tişörtü giydiği görülüyordu.

..........................


Hamburg Eyaleti Sol Parti Grup Eşbaşkanı Cansu Özdemir, eyalet meclisine verdiği soru önergesiyle "Osmanen Germania" (Almanyalı Osmanlılar) çetesine ilişkin bilinenlerin kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Özdemir bu konuyla paralel olarak bir başka soru önerisinde HDP Milletvekili Garo Paylan’ın “Avrupa’da yaşayan muhaliflere yönelik suikast hazırlığı var” yönündeki açıklamalarını da eyalet meclise taşıdı. Özdemir, Paylan'ın sözüne ettiği ve tehlikede olan kişilerin Hamburg polisi tarafından uyarılıp uyarılmadığı konusunda açıklama istedi.

Boks kulübü adı altında örgütlenen ancak AKP iktidarının Almanya'daki silahlı çetesi olduğu ortaya çıkmasından sonra yasaklanması istenen gruba ilişkin Hamburg Emniyet Teşkilatı (LKA)'nın birçok bilgiye sahip olduğu gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz hafta Alman medyasında yer alan bilgilere göre 1 Haziran 2017’de Hamburg'tan bir LKA ekibi, başkente Berlin’de AKP'li vekil Metin Külünk’ün biraraya geldiği "Osmanen Germania’nın lideri Mehmet Bağcı’ya iki zarf verirken, bu anı gözlemledi.

Hamburg Eyaleti Sol Parti vekili Özdemir ise soru önerisinde bu bilgilerin doğru olup olmadığını sordu. Çetenin Külenk'ten aldığı iki dolu zarfta ne kadar para olduğu merak ediliyor. Çete üyeleri bu paralarla başta Kürtler olmak üzere Erdoğan rejimine muhalif kesimlere karşı kullanılmak üzere birçok kez tabanca ve otomatik silah aldığı belirtilmişti.

'HAMBURG EMNİYETİ BİLDİKLERİNİ AÇIKLASIN'

Ayrıca güvenlik makamlarının AKP vekil ile Bağcı arasındaki para aktarımına ilişkin bilgi sahibi olup olmadığını da soran Özdemir'in yönelttiği bir başka soru ise şöyle: "Özellikle LKA Hamburg’un neden Berlin’de çete üyelerine yönelik gerçekleşen polis baskınında neden yer aldı?"

Hamburg eyalet yönetiminin bu parayla silah alıp alınmadığı konusunda bilenenlerin açıklanmasını isteyen Özdemir devamla şu soruları yöneltti: "Osmanen Germania’ya, Hamburg’da polis baskını düzenlendi mi? Baskın düzenlediyse ne zaman ve neden? Şayet düzenlenmemiş ise neden? Hamburg’da Osmanen Germania’nın kaç üyesi var?"

2014 yılında kurulan ve boks kulübü adı altında örgütlenen "Osmanen Germania" (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin AKP iktidarıyla ilişkileri Almanya'nın gündeminde. Silah kaçakçılığı, insan ticareti, uyuşturucu ve Kürtlere yönelik saldırılarla dikkat çeken çeteye ilişkin yeni bilgi ve belgelerin basında yer almasından sonra, bu çete ve AKP'nin Almanya'daki kuruluşu UETD'nin yasaklanması tartışılıyor.

ANF ise geçtiğimiz hafta "Osmanen Germania" çetesinin lideri Mehmet Bağcı'nın Nisan 2016'da Kürtlere karşı "Devletimizden yardım bekliyoruz" dediğini abone ve okuyucularına duyurmuştu. Şu anda tutuklu olan çete yöneticisi Bağcı "Polislerin pasif kaldığı durumlarda boşlukları biz dolduruyoruz" diyordu.

.......................................


2014 yılında kurulan ve boks kulübü adı altında örgütlenen "Osmanen Germania" (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin AKP iktidarıyla ilişkileri Almanya'nın gündeminde. Silah kaçakçılığı, insan ticareti, uyuşturucu ve Kürtlere yönelik saldırılarla dikkat çeken çeteye ilişkin yeni bilgi ve belgelerin basında yer almasından sonra, bu çete ve AKP'nin Almanya'daki kuruluşu UETD'nin yasaklanması tartışılıyor.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın isimlerinden olan AKP'li vekil Metin Külünk'ün "Osmanen Germania"nın silah alınması için çetenin lider isimlerine birçok kez para akışında bulunduğunu tespit edilmişti. Çetenin bu paralarla Kürtlere karşı kullanılmak üzere birçok kez tabanca ve otomatik silah aldı.

'POLİSİN PASİF KALIRSA, BOŞLUĞU BİZ DOLDURUYORUZ'

Çete lideri Mehmet Bağcı'nın ise basın yoluyla AKP rejiminden açık açık yardım istediği ortaya çıktı. AKP iktidarının Almanya'da yayınlanan yayın kuruluşlarından biri olan ve aylık çıkan Post gazetesinin Nisan 2016 sayısına konuşan Bağcı ve çetenin diğer lideri Selçuk Şahin, Türk devletine hizmet etmeye hazır olduklarını uzun uzun anlattılar.

Her iki çete lideri röportajın yapıldığı tarihlerde başta, Köln ve Stuttgart'ta olmak üzere Almanya'nın birçok kentinde Kürtlere yapılan saldırıların kendileri tarafından organize edildiğini belirtiyorlar. Ayrıca o dönem AKP'nin Almanya'da düzenlediği gösterilere de katıldıklarını öve öve anlatan çete liderleri Türk devletinden daha fazla yardım istiyorlardı.

Kendisini "Dünya Osmanen Germania başkanı" ilan eden Mehmet Bağcı, AKP'nin yürüyüşlerine nasıl bir katkı sunduklarını ise şöyle açıklıyordu:

"O yürüyüşlerde hem vatanımızı savunduk ve hem de oradaki vatandaşlarımızı PKK yandaşlarının saldırısından koruduk. Birçoğunu evlerine bizzat eskortluk yaparak götürdük. Polislerin pasif kaldığı durumlarda boşlukları biz doldurarak vatandaşlarımızın can güvenliğini sağladık.

'DEVLETİMİZ İÇİN ÖLMEYE HAZIRIZ'

Aynı röportajda isimlerinden dolayı Almanya'da sevilmediklerini belirten çete lideri Mehmet Bağcı devamla "Gençlere spor kulüplerinde eğitim verme" adı altında AKP'den para yardım istemesi dikkat çekiyor. Bağcı "vatan için mücadele ettiklerini" öne sürerek, Türk devletine şu çağrı yapıyordu:

"Biz de burada vatanımız için canımızı ortaya koyduk. Gerekirse ölmeye hazırız, aile ve çocuklarımızı bir kenara koymuş durumdayız. Bu durumda devletimiz ve vatansever işadamlarımızdan spor kulüplerimizde eğitim gören gençlerimize malzeme alabilmemiz için yardım etmelerini bekliyoruz."

Bu röportajdan hemen sonra çete liderleri sıkça Türkiye'ye gitmeye başladılar. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlik arkadaşı da olan AKP Dışilişkiler Başkan Yardımcısı Metin Külünk ile birçok kez bir araya gelen çetenin liderleri Mehmet Bağcı ve Selçuk Şahin bir süre sonra Erdoğan'ın sarayından bir isimle de bir araya geldiler.

O dönem sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta, İlnur Çevik’in kurucusu olduğu ‘Toplumsal Diriliş Hareketi’nin paylaştığı bir fotoğrafın altında şu not bulunuyordu: “Sayın kurucu başkanımız, Cumhurbaşkanımızın Baş Danışmanı İlnur Çevik, Osmanen Germania’yı Cumhurbaşkanlığı’nda ağırladı. Onlara ait simgeler olan tişörtlerini giyerek de her zaman Cumhurbaşkanlığı olarak yurtdışında terör örgütleriyle mücadele eden Türk vatandaşlarımızın arkasında olduklarını bildirdi.

YARGILANMALARI MART 2018'DE BAŞLAYACAK

"Osmanen Germania" çetesinin AKP rejiminin Almanya'daki paramiliter gücü olmaya talimatları Ankara'dan almaya başlaması üzerine Alman polisi harekete geçmek zorunda kaldı. İlk operasyon 9 Kasım 2016'da gerçekleşti. Darmstadt Savcılığının talimatıyla Osmanen Germania çetesine yönelik birçok kentte baskınlar gerçekleşti. Operasyonda uyuşturucu ve silah ele geçirilirken birçok kişi de gözaltına alınmıştı.

Alman polisi ilk olarak o dönem çetenin Türk istihbaratı ile ilişki içerisinde olabileceğini ve bulunan silahların Almanya'da yaşayan Kürtlere karşı kullanabileceğini ima etmişti. Daha sonra bu yılın 27 Haziran'da çeteye yönelik ikinci operasyon gerçekleşti.

Baden Würtemberg, Hessen ve NRW eyaletlerinde 20 eve baskın düzenleyen polis, buralarda da çok sayıda silah buldu. Merkezi Dietzenbach kentinde bulunan çetenin ofis, iş yerleri ve evlerinde çok sayıda belge ve bilgisayara el koyan polis, aralarında Mehmet Bağcı ve Selçuk Şahin'in de çetenin bazı üyelerine gözaltına aldı.

O tarihten itibaren gözaltına bulunan çete üyelerine ilişkin Alman yargı birimleri yeni bilgiler verdi. Çete üyelerinden 8 kişinin yargılandığı soruşturma kapsamında yargılanmaların önümüzdeki yılın Mart ayında Stuttgart'da başlayacağı öğrenildi. Mehmet Bağcı ve Selçuk Şahin'in dışında çetenin Stuttgart'daki şefi Levent Uzundal'ın da tutuklu yargılandığı davada çete üyeleri öldürme, yaralama, gasp ve tehdit suçlarından hakim karşısına çıkacak.