Reklamlar

BATI KURDİSTAN ROJAVA ÖZERK YÖNETİMİ’DEN FLAŞ AÇIKLAMA!

İlham Ehmed: Rusya ve Türkiye Efrîn ile Doğu Guta için anlaştı

GIRÊ SPÎ – Türkiye ile Rusya’nın Doğu Guta ve Efrîn’in işgali için anlaştığını, saldırıların bu anlaşma temelinde geliştiğine dikkat çeken MSD Eş başkanı İlham Ehmed, Suriye’nin saldırılar karşısında çok zayıf bir tutum aldığını, ancak YPG ve YPJ güçlerinin direnişinin büyük kazanımlar getirdiğini vurguladı.

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed, işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının Efrîn’e yönelik işgal saldırıları ve bu saldırılar karşısındaki Çağın Direnişi’ne ilişkin ANHA’nın sorularını yanıtladı.

Efrîn’de işgalci Türk devletinin barbarca saldırıları karşısında 53 gündür devam eden direnişi nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye iddia ettiği gibi burada bir kazanım elde etmiş midir?

Efrîn halkı ve YPG, YPJ ve QSD savaşçılarının işgalci Türk devletinin barbarca saldırılarına karşı sergilediği direniş büyük kazanımlar getirmiş ve Türk devletinin deyim yerindeyse burnunu sürtmüştür. Efrîn’e yönelik savaş uçakları ve tüm ileri teknolojik silahlarla sivil ve savaşçı ayrımı yapılmadan gerçekleştirilen yoğun 


bombardımanlara rağmen Efrîn halkı ve savunma güçlerinin tarihi bir direniş sergiliyorlar. Savaş cepheleri halen sıcak ve her gün saldırganlara ağır darbeler vuruluyor. Tüm bunlar Türk devletinin herhangi bir kazanım elde etmediğini gösteriyor.

Türk devletinin Efrîn’deki tek kazanımı sivil yurttaşların mal ve mülklerinin talanıdır. Köylerde yaşayan yurttaşlar Türk devletinin bombardımanları nedeniyle köylerinden Efrîn kent merkezine göç etmek zorunda kalıyor. Bir milyona yakın sivil yurttaşın


içme suyunu kestiler ve çocuk, yaşlı ve kadın demeden katliamlar gerçekleştiriyorlar. Sivil yurttaşlar kimyasal silahlarla bombalandı. Yurttaşların köy ve evlerini talan edip, ağaç ve hayvanlarını katlettiler. Türk devleti 53 gündür bunlar dışında hiçbir iş yapmamıştır.

Türk devletinin Efrîn’in ardından diğer Kuzey Suriye kentlerine saldıracakları yönündeki açıklamaları neyi hedeflemektedir? Olası bir saldırıda ne olacak?

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında QSD güçlerinin DAIŞ çetelerinden özgürleştirdiği kentlere de saldıracağını belirtiyor. Türk devleti bu saldırıları ile Kuzey Suriye’de hayata geçen federal sistemi boğmak ve Kuzey Suriye’yi parçalamak istiyor. Efrîn saldırıları bölgenin Rusya ve Türkiye arasında paylaştırılması gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

Onların tehditleri karşısında herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir. Bu tehditler sadece QSD’ye değil DAIŞ karşıtı Reqa ve Dêrazorê’de mücadele eden Uluslararası Koalisyona da yöneliktir. DAIŞ’in Suriye’ye geri dönmesi ilkinden daha güçlü olacaktır ve açık bir şekilde Türkiye’nin desteği ile olacaktır.

Erdoğan Efrîn’e yönelik saldırılarda niye NATO’ya sığındı?

Erdoğan’ın düşüncesine göre NATO Efrîn’e yönelik saldırılarda kendilerine hiç destek sunmadı. Türkiye NATO üyesidir ve eğer NATO izin vermeseydi ve uluslararası toplumu bu saldırılar karşısında susturmasaydı, Türk devleti Efrîn’e yönelik saldırılarda da bulunamayacaktı. Erdoğan NATO’ya sığınarak NATO’nun pratik bir şekilde kara gücü ile askerlerini savaşa sokmasını istedi. Erdoğan bu şekilde NATO’yu insanlık dışı suçlarına ortak etmek istedi.

Size göre Rusya ve Suriye Rejimi Efrîn savunmasında ciddiler mi?

Rusya Türkiye ile ittifak kurmuştur. Her iki taraf Efrîn ve Doğu Guta için anlaştı. Buraları anlaşmaları gereği karşılıklı değiştirdiler. Guta tamamıyla çembere alınmış durumda ve aynı şey Efrîn için de geçerlidir. Efrîn’in Guta’dan farklı yanı sakinlerinin göç etmemesi ve sonuna kadar direnişi seçmesidir.
Reklamlar
13 Mart 2018
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Üç cephede şiddetli çatışmalar yaşanıyor