Reklamlar

Koruculardan Bakan’a sert Efrin çıkışı

HAKKARİ - Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, 7 Şubat’ta gittiği Yüksekova'da bir araya geldiği koruculardan Efrin operasyonuna katılmalarını istedi. Bu isteğe "Biz mayına sürülen eşek değiliz" diye tepki gösteren korucular, dayatma halinde ise silahlarını bırakacaklarını söyledi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının Efrin'e yönelik düzenlediği operasyon 27'nci gününe girdi. Ana akım medyanın “3 saatte alırız" haberlerini servis ettiği operasyona dair, aradan geçen bunca güne rağmen ciddi bir ilerleme sağlanamaması üzerine bu kez korucuların operasyona dahil edilmesi gündeme geldi. Bu amaçla Hükümet üyelerinin son dönemde bölgedeki birçok kentte düzenledikleri toplantılarda korucularla bir araya geldi biliniyor.

Bu yönlü bir toplantı, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın katılımı ile 7 Şubat'ta Hakkari Yüksekova’da gerçekleştirildi.

İlçedeki Polisevi’nde düzenlenen, basına kapalı toplantıda ilçedeki bazı sivil toplu kuruluşu temsilcileri ve muhtarların yanı sıra korucularla bir araya gelen Bakan Fikri Işık’ın, Efrin operasyona katılmaları yönünde korucuların nabzını yokladığı bilgisine ulaşıldı.

'KORUCULAR BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU TOPLANTIYA GELMEDİ'

Bu toplantıya katılan, ancak can güvenliği nedeniyle ismini vermek istemeyen bir korucubaşı toplantı öncesi ve sonrası yaşananları anlattı.

Korucubaşı, toplantıya dair "Efrin'de devam eden operasyona ilişkin bir toplantı olduğunu öğrenen çok sayıda korucubaşı ve korucu, toplantıya katılmayacağını bildirdi. Korucuların yanı sıra mahalle ve köy muhtarları da toplantıya katılmadı. Az sayıda muhtar, kanaat önderleri dedikleri kişiler, asker ve devlet yöneticileri toplantıya katıldı" bilgilerini paylaştı.

'BİZ MAYIN TARLASINA SÜRÜLEN EŞŞEK DEĞİLİZ'

Toplantıda ise, kendilerine Efrin'e gitmeleri konusunda dayatmalarda bulunulduğunu belirten Korucubaşı, bunun üzerine "Biz mayın tarlasına sürülen eşek değiliz" denilerek buna tepki gösterildiğini, dayatmanın devam etmesi halinde de silah bırakılacağının söylendiğini ifade etti.

MAHALLE BEKÇİLERİ DE EFRİN GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR

Korucubaşı, mahalle ve köy bekçileri olarak işe alınan kişilerin eğitimden geçirilerek sahaya sürülme gibi bir planın olduğunu da aktardı. Korucubaşı, bunun için devlet görevlilerinin Hakkari ve ilçelerinde arayışta olduğu bilgisini paylaştı.

Kaynak: Mezopotamya ajansı
Reklamlar
15 Şubat 2018
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Putin ve Macron'dan 'Ankara' görüşmesi