Reklamlar

MÜJDELİ HABER!

.............

Ulusal birlikte mutabakat

HDP heyeti, Güney Kürdistan’daki temaslarını dün de sürdü. Dünkü görüşmelerde bir kez daha ulusal birlik, kongre ve ittifakın önemi vurgulandı. 

HDP heyeti, Güney Kürdistan’daki temaslarını dün de sürdü. Dünkü görüşmelerde bir kez daha ulusal birlik, kongre ve ittifakın önemi vurgulandı.

Hewlêr’de iki günlük temaslarını tamamladıktan sonra Süleymaniye’ye geçen HDP heyeti, YNK ziyareti ardından, Goran Hareketi’ni ziyaret etti.

Pervin Buldan, Feleknas Uca, Osman Baydemir, Bedran Öztürk, Dilek Öcalan, İmam Taşçıer ve MYK üyesi Zeynep Boğa’dan oluşan heyet, Goran Hareketi Genel Başkanı Ömer Seyid Eli ve parti yetkilileri tarafından karşılandı. Goran Hareketi Genel Merkezi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı yapıldı.

Tehditlerin yoğunlaştığı dönemdir

HDP parlamenteri Bedran Öztürk, "Ziyaretlerimizin amacı ulusal kongrenin toplanmasıdır. Kürdistan halkının çıkarları çerçevesinde bir araya gelmek istiyoruz” diye konuştu.

Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Haci ise Kürt halkı için ulusal birliğin önemli olduğunu ifade ederek, "Kürdistan toprakları üzerinde tehditlerin yoğunlaştığı bu dönemde ulusal birlik ve ulusal kongrenin önemi artmıştır” diye konuştu.

HDP heyeti, daha sonra Tevgera Azadi’yi ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra ortak basın açıklaması düzenlendi. Berdan Öztürk, Başûr, Bakur ve Rojava üzerine yoğun saldırıların olduğu bir dönemde bu görüşmelerinin Kürtler açısından bir aciliyet olduğuna dikkat çekti. Öztürk, "Kerkük ile başlayıp Efrîn işgali ve şimdi de Başûr’a yönelik işgal saldırıları planın kapsam ve büyüklüğünü gösteriyor. Bu büyük plana karşılık ulusal birliği sağlama gibi büyük bir adım atmamız gerekir” dedi. Ortak açıklamada konuşan Tevgera Azadî’den Tara Hüseyin Kürtlerin ortak hareket üretmekten başka çarelerinin olmadığını belirtti.Ulusal kongreyi toplamalıyız

HDP heyeti, dünkü temaslarına Demokrasi ve Adalet için Koalisyonu’nu ziyaret etmekle başladı. Osman Baydemir, Bedran Öztürk, İmam Taşçıer ve MYK üyesi Zeynep Boğa’dan oluşan heyeti, Demokrasi ve Adalet için Koalisyonu Başkanı Berhem Salih ve beraberindiler karşıladı.

Demokrasi ve Adalet için Koalisyonu merkezinde basına kapalı yaklaşık bir saat yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Demokrasi ve Adalet İçin Koalisyonu Başkanı Berhem Salih, HDP heyetiyle yaptıkları toplantıda ulusal birlik, Kürt Ulusal Kongresi’nin toplanmasının önemini konuştuklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Kürt halkının birliğini nasıl sağlayabiliriz, kongreyi ne kadar erken toplarız bunları detaylı bir şekilde konuştuk. Kürt halkı dört parça Kürdistan’da da birlik olmalı ve bir an önce ulusal kongreyi toplamamız gerekir. Kongrenin toplanması için de desteklerimizi sürdüreceğiz. Kürt halkının geçtiği bu zorlu süreçte birliğin önemi daha fazladır. Biz siyasi taraflar olarak birlik ve kongre için üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz. Tüm tarafların birlik ve kongre için çaba göstermesi gerekir.”Dört parça için yüreğimiz bir atıyor

Ardından konuşan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir ise şunları kaydetti: “Kürt halkı için bu zorlu süreçte en önemli yol birlik ve beraberliktik. Kürt halkının yaşadığı Mahabad neyse Kerkük, Amed, Efrûn de odur. Hiçbirinin arasında hiçbir fark yoktur. Kürdistan’ın dört parçası için yüreğimiz bir atıyor. Kürt halkı bu zorlu süreçte ne olursa olsun birliğini sağlamalı, kongresini yapmalıdır. Boynu bükük, yenik değil, daha güçlü çıkmalıyız.Daha fazla mücadele

Yaptığımız tüm görüşmelerde Kürt halkının birliğinin ne kadar önemli olduğunu konuştuk ve herkes ulusal birlikte mutabıkız. Kürt halkının barış, özgürlük içinde yaşaması için daha fazla mücadele, direnmemiz gerekir. Kürt sorunun çözümü de barışla çözülmesi gerekir. Bizim direnişimiz barış için, özgürlük için sürecek. Umut ediyorum ki en kısa zamanda birliğimizi sağlayıp, ulusal kongreyi toplarız.”Süreci birlikte aşmalıyız

HDP heyeti, öğleden sonra Yeni Nesil Hareketi’ni ziyaret etti.

Osman Baydemir, Bedran Öztürk, İmam Taşçıer ve MYK üyesi Zeynep Boğa’dan oluşan heyeti, Yeni Nesil Hareketi Başkanı Shaswar Abdulwahid ile yöneticiler Kamuran Golpi, Aram Seid karşıladı.

Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Toplantının ardından konuşan Yeni Nesil Hareketi Yöneticisi Aram Seid, Kürt halkının bu süreçte her konuda ortaklaşması gerektiğini belirterek, “Kürt halkını geçtiği bu zorlu süreci birlikte aşmalıyız. Efrîn gibi konularda ortaklaşıp yaralarımızı birlikte sarmalıyız. Ulusal kongrenin toplanması için de daha fazla çaba göstermeliyiz. Kürt halkı artık daha güçlü olmalıdır” dedi.

HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer ise şunları dile getirdi: "Hewlêr’de 2 gün Süleymaniye’de de 2 gündür temaslarımız sürüyor. Ulusal birlik çalışmaları kapsamında yaptığımız ziyaretler çok önemli geçiyor. Kürt halkı için birliğin önemini konuştuk. Bu süreçte Kürt halkı arasında güçlü bir diyalog kurmalıyız. Bu dönem Kürt halkının dönemi olmalı, Kürt halkı ittifakını, birliğini kurmalıdır. Kürt halkının birliğini sağlayacağından çok umutluyum. Her şeye rağmen Kürt halkı kazanacak.Birlik için daha fazla çaba

Kürt halkına yönelik her alanda işgal saldırıları var ve saldırılar giderek artıyor. Bu saldırılar karşısında hep birlikte durmalıyız. 2 yıl önce de birlik için Başûrê Kurdistan’a ziyaretlerimiz oldu. Bu süreçte eksikliklerimiz yerinde görüp, sorunları çözmeliyiz. Kürt halkı birliği, kongrenin toplanmasını istiyor. Bundan sonra birlik için daha fazla çabalarımız olacak.”

HDP heyeti, Sosyalist Partisi’ni de ziyaret etti.SÜLEYMANİYE

Reklamlar
11 Nisan 2018
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Suudi Arabistan YPG'ye 300 TIR yeni yardım gönderdi